MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa konferencja w Wejherowie

BC, UM Wejherowo, Iwona Rogacka
wejherowo.pl
„Na Południe” - pod takim hasłem odbyła się w wejherowskim Urzędzie Miejskim międzynarodowa konferencja poświęcona kondycji bibliotek publicznych w XXI wieku. W konferencji wzięli udział bibliotekarze z kilkudziesięciu bibliotek Województwa Pomorskiego, a także z Czech, Słowacji, Serbii. Konferencja jest efektem projektu, na który Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie otrzymała dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Międzynarodowa konferencja "Biblioteka Publiczna w XXI wieku" w Wejherowie zbiegła się z obchodami Dnia Bibliotekarza w Polsce i była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń związanych z pracą placówek bibliotecznych różnych krajów Europy w fazie komputeryzacji bibliotek i digitalizacji zbiorów. W trakcie spotkania swoje odczyty wygłosili prelegenci m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a przede wszystkim goście zagraniczni z Nowego Sadu i Czaczaku w Serbii, Chrudimia z Czech i Bardejowa ze Słowacji.

- Realizacja projektu „Na Południe” to ciąg dalszy działań Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zmierzających do wzmocnienia jej potencjału edukacyjnego i kulturotwórczego – mówi Danuta Balcerowicz, dyrektor wejherowskiej biblioteki. - Po projekcie „Made in America”, promującym kulturę amerykańską, przyszedł czas na przyjrzenie się wielokulturowości Słowian. Jako obszar różnorodności kulturowej kraje słowiańskie mogą zaskakiwać i fascynować. Przybliżenie tego oblicza Słowian to zadanie projektu „Na Południe”. Jego nazwa nawiązuje do ich położenia na mapie Europy w stosunku do Kaszub. Przestrzeń, w której spotykają się te dwa obszary kulturowe to główny przedmiot projektu.

Podczas międzynarodowej konferencji zastępca prezydenta Wejherowa Bogdan Tokłowicz złożył podziękowania z okazji Dnia Bibliotekarza.
- Projekt „Na Południe” realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie realizuje aspiracje i dążenia wejherowskich środowisk kultury – mówił Bogdan Tokłowicz. - Mam nadzieję, że uczestnicy projektu ”Na Południe” będą zadowoleni z uczestnictwa w tym projekcie i z pobytu na terenie kaszubskiego Wejherowa określanego mianem duchowej stolicy Kaszub. Wspólnota języka i kultury Słowian warta jest zainicjowania współpracy kulturalnej z bibliotekami Południa.

Jednym z uczestników był dr Dusan Vladislav Pazdjerski, autor antologii kaszubskiego opowiadania ludowego, wydanej w Belgradzie w języku serbskim, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i laureat Medalu Stolema, a od roku mieszkaniec Wejherowa.
- W Serbii kultura kaszubska budzi głębokie zainteresowanie i tym samym obie kultury mogą ofiarować sobie coś nawzajem – mówi Dusan-Vladislav Pazdjerski.

Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku podkreślał, że współczesna biblioteka wychodzi naprzeciw potrzebom.
- Biblioteka to też produkt, który trzeba reklamować – mówił Paweł Braun. – To miejsce spotkań, imprez kulturalnych. Odchodzimy od sztywnych reguł – na przykład nakazu ciszy w bibliotece. Wszystko po to, aby biblioteka była miejscem relaksu. miejsce, w którym miło spędza się czas.
Wbrew obiegowej opinii, wejherowianie czytają dużo i coraz chętniej. Jak mówi Danuta Balcerowicz, w 2010 roku do biblioteki należało blisko 10 500 czytelników.

Tekst i foto: Iwona Rogacka, Urząd Miasta Wejherowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na reda.naszemiasto.pl Nasze Miasto