Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolina Redy i Chylonki - zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków

Redakcja
Szanowni Państwo, z przyjemnością informuję, że zakończono realizację projektu nr 2003/PL/16/P/PE/038 pn. „Dolina Redy i Chylonki – zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków” o wartości kosztów kwalifikowanych około 61 mln euro. Wykonano cały planowany zakres rzeczowy oraz osiągnięto wszystkie zakładane efekty w ustalonym terminie i w ramach przewidzianego budżetu.

Projekt ten, to przykład pozytywnego efektu partnerskiego i zgodnego współdziałania samorządów lokalnych i Spółki (jako podmiotu gospodarczego) w realizacji programu zadań dostosowawczych do wymagań Unii Europejskiej, w oparciu o zasady wspólnego rozwiązywania spraw w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

Przedsięwzięcie odpowiadało celom i priorytetowym kierunkom działań w ochronie wód, nakreślonym w Polityce Ekologicznej Państwa oraz Narodowym Programie Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej. Przyczyniło się też do spełnienia celów „Strategii rozwoju województwa pomorskiego”, będącej narzędziem polityki samorządu, umożliwiającym wspieranie procesów rozwojowych województwa zmierzających do długotrwałego i zrównoważonego rozwoju regionu.

W ramach zakończonego projektu, który wyróżniał się swoją wyjątkowością wynikającą z różnorodności zadań i rozległości obszaru, na terenie trzech powiatów i siedmiu gmin zrealizowano cele w następujących zakresach:

ü
zaopatrzenia w wodę dobrej jakości:

wybudowano ok. 73 km sieci wodociągowej; zbudowano jedną stację uzdatniania wody oraz rozbudowano i przebudowano cztery stacje uzdatniania wraz z modernizacją jednego ujęcia wody;

ü
ochrony jakości wód podziemnych:

wybudowano ok. 139 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z 23 przepompowniami ścieków i modernizacją jednej istniejącej oraz wykonano renowację bezwykopową i przebudowano około 4,7 km kolektorów sanitarnych;

ü
ochrony wód Zatoki Puckiej:

rozbudowano i przebudowano Grupową Oczyszczalnię Ścieków „Dębogórze’, zarurowano ok. 2,3 km kanału odprowadzającego ścieki z oczyszczalni, wybudowano kolektor odprowadzający oczyszczone ścieki w głąb Zatoki Puckiej.

Prace te znacząco przyczyniły się do poprawy stanu środowiska, a w szczególności zmniejszyły poziom zanieczyszczeń wprowadzanych do Zatoki Puckiej znacznie poniżej wymagań przepisów unijnych i krajowych. Ostatecznie został rozwiązany problem wpływu Grupowej Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze” na środowisko, która w dokumentach Konwencji Helsińskiej oznaczona była jako „hot - spot” nr 75.

Zakończony projekt stanowi modelowy przykład praktycznej realizacji rozwoju, ponieważ oprócz poprawy warunków życia mieszkańców, znacząco przyczynił się do poprawy stanu środowiska oraz – poprzez zaangażowanie lokalnych wykonawców – również rozwoju gospodarczego.

Mam nadzieję, że pozytywne efekty tego przedsięwzięcia będą widoczne przez wiele lat, zaś nowoczesna infrastruktura dobrze będzie służyć mieszkańcom i przyrodzie naszego regionu.

Henryk Tomaszewski

Prezes Zarządu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na reda.naszemiasto.pl Nasze Miasto