Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie kaszubskich tablic na Trasie Kaszubskiej. Ministerstwo tłumaczy, że to ze względu na bezpieczeństwo

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress/Artur Baran
Tablice z nazwami miejscowości na Trasie Kaszubskim, czyli ponad 40 kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S6 będą wyłącznie w języku polskim. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że stoją za tym względy bezpieczeństwa. Wyjątkiem jest tylko tzw. MOP w gminie Szemud, czyli Miejsce Obsługi Podróżnych.

Propozycja dwujęzycznych tablic na Trasie Kaszubskiej

Grupa posłów: Piotr Adamowicz, Tadeusz Aziewicz, Małgorzata Chmiel, Artur Dziambor, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Sławomir Neumann, Agnieszka Pomaska, Marek Rutka oraz Jarosław Wałęsa skierowała do ministra infrastruktury interpelację w sprawie odmowy zainstalowania dwujęzycznych tablic przy drodze ekspresowej S6 zwanej Trasą Kaszubską.

Już wcześniej, bo w połowie grudnia 2022 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że ze względu na bezpieczeństwo tablice nie mogą być dwujęzyczne.

ZOBACZ TEŻ. Droga S6, na odcinku Trasy Kaszubskiej, służy już kierowcom | ZDJĘCIA, WIDEO

- Oznakowanie, szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach, musi być jednolite i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników dróg oraz nie powinno rozpraszać uwagi kierowców. Naszym obowiązkiem i głównym celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków ruchu drogowego, na które wpływ ma czytelne i spójne oznakowanie pionowe i poziome. Musi być ono zgodnie z zasadami oznakowania i przyjętą pisownią - czytamy w komunikacie.

Posłowie w swoim piśmie przytoczyli wspomniany komunikat drogowców oraz wypowiedzi lokalnych działaczy.

- W naszej uchwale jednoznacznie wnioskowaliśmy, żeby na drodze ekspresowej nr 6 pojawiły się dwujęzyczne tablice kierunkowe, nazwy MOP-ów oraz zjazdów. Po to, żeby uszanować wolę mieszkańców i lokalnych samorządów, przez które przebiega trasa - gmin Luzino, Szemud i Żukowo - mówi cytowany przez posłów prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński.

- To, co najbardziej mnie bulwersuje, to powoływanie się na względy bezpieczeństwa. Dwujęzyczne tablice z nazwami istnieją w ok. 150 miejscowościach na Kaszubach i nigdy nie spowodowały niebezpieczeństwa – czytamy w interpelacji słowa prezesa Fundacji Kaszuby Jacka Słomiona.

Trwa głosowanie...

Czy tablice na Trasie Kaszubskiej powinny być dwujęzyczne - w językach polskim i kaszubskim?

Parlamentarzyści zapytali ministra infrastruktury o to w jaki sposób dwujęzyczne tablice zagrażają bezpieczeństwu kierowców.

- [...] z informacji przekazanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że zagrożenie bezpieczeństwa kierujących pojazdami w tym przypadku wynika z braku jednolitości i zrozumienia oraz ilości zawartej informacji na oznakowaniu - odpowiada Rafał Weber, wiceminister resortu infrastruktury.

Minister podkreśla, że "w przedmiotowej sprawie nie bez znaczenia pozostaje też rola jaką pełnią drogi klasy S w sieci dróg krajowych."

- Z założenia służą one do prowadzenia ruchu długodystansowego i tranzytowego, umożliwiając szybką komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi. Umieszczenie dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim dwukrotnie zwiększy liczbę wierszy na znakach, co mając na uwadze dopuszczalną prędkość na drodze ekspresowej S6 nie pozostanie bez znaczenia dla czytelności oznakowania, wpływając tym samym negatywnie na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego - napisał wiceminister.

Ponadto wiceszef resortu Rafał Weber wyjaśnił, że decyzję o zastosowaniu w organizacji ruchu na drogach publicznych znaków drogowych uwzględniających nazwy miejscowości w językach mniejszości narodowych i etnicznych, w myśl m.in. przywołanych wyżej przepisów, podejmuje organ zarządzający ruchem właściwy dla danej drogi, tj. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Specjalne tablice na Miejscach Obsługi Podróżnych

Dodajmy, że GDDKiA podjęła inicjatywę wyniesienia informacji o regionie i kulturze kaszubskiej na tablicy zlokalizowanej na MOP Kamień przy drodze ekspresowej S6 (po obu stronach trasy). Informacje podane są w języku polskim, angielskim i języku kaszubskim. Tablice zostały już zamontowane.

Przypomnijmy, że ponad 40-kilometrowa Trasa Kaszubska została oficjalnie oddana do użytku w grudniu 2022 roku. W ramach inwestycji powstały dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym, a na odcinku najbardziej obciążonym ruchem między Chwaszczynem a węzłem Gdynia Wielki Kack po trzy pasy ruchu i pas awaryjny. Na trasie zlokalizowano siedem węzłów: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo i dwa węzły zespolone - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. Obwodnica Trójmiasta na połączeniu z Trasą Kaszubską została rozbudowana do trzech pasów ruchu.

Trasa Kaszubska
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

Nie będzie kaszubskich tablic na Trasie Kaszubskiej. Ministe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto