MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda budowa muzeum w Łebie na ostatniej prostej. Obiekt robi wrażenie! [MATERIAŁ WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego dobiega końca. Budynek będzie gotowy na przełomie czerwca i lipca jednak pierwsi zwiedzający będą musieli poczekać do 2026 roku. Po zakończeniu budowy rozpocznie się organizacja wartej ok. 40 mln zł wystawy stałej, która potrwa cały przyszły rok.

Prace przy budowie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego są już na ostatniej prostej. Zakończenie budowy planowane jest w w połowie b.r., czyli na przełomie czerwca i lipca.

-W ramach budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego kończone są prace na elewacjach zewnętrznych oraz na terenie przyległym do budynku - informuje Małgorzata Kowalska, kierownik Działu Inwestycji i Remontów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.- Obecnie prowadzone są roboty budowlane głównie związane z wykończeniem wnętrz budynku: montaż instalacji wewnętrznych, okablowania, oświetlenia, wentylacji, montaż drzwi, wyposażenia łazienek.

Największa powierzchnię zajmie wystawa stała, ale w budynku znajdą się także m.in. pokoje dla administracji, a także pomieszczenia dla ekipy podwodnych archeologów, skąd będzie mogła wyruszać na poszukiwania eksponatów ekipa nurków. Na dachu muzeum zaplanowano taras widokowy.

wyjątkowa wystawa warta połowę kosztów muzeum

Po zakończeniu budowy przyjdzie czas na organizację wystawy stałej. Ma ona kosztować ok. 40 mln zł a środki na nią mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

-Planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie na realizację wystawy stałej jeszcze w tym miesiącu, a po uzyskaniu zgody i podpisaniu umowy finansowej ogłoszenie przetargu na realizację wystawy stałej nastąpi niezwłocznie -Małgorzata Kowalska.

Muzeum to obiekt o wyjątkowej architekturze. Falująca i przypominająca kadłub statku fasada pokryta jest giętymi drewnianymi listwami na których rozpięto liny, nadające konstrukcji morski charakter. Do wewnątrz został już wprowadzony największy eksponat kuter GDY-18 oraz ważący 8 ton silnik Nohab, pochodzący z polskiego kutra WŁA-54.

Eksponaty wielkogabarytowe wypełnią parter. Wędrówkę pomiędzy nimi urozmaici osobna wystawa w sztucznej wydmie. Poprowadzi ona zwiedzających m.in. przez historię rybackich osad, w tym Łeby. Zwiedzający muzeum w Łebie zapoznają się z historią rybołówstwa, szkutnictwa, fauną, florą czy geologią Bałtyku. Wiele z zabytków zwiedzający obejrzą po raz pierwszy, po niedawno zakończonym procesie konserwacji. Znajdą się wraki począwszy od fragmentów łodzi z kory sprzed 4 tys. lat p. n.e. znalezionych w Dąbkach przez średniowieczne wraki z Rowów, z zatoki Puckiej, miedziowca, aż po współczesny kuter GDY-18. Na piętrach muzeum zaplanowano bardzo nowoczesne wystawy multimedialne, a także wystawy czasowe. Zwiedzający będą mieli możliwość korzystania z wirtualnych przewodników a dzięki nowoczesnej technice multimedialnej doświadczą wrażenia nurkowania do wraków.

Co sądzą o muzeum turyści? O tym w materiale wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak wygląda budowa muzeum w Łebie na ostatniej prostej. Obiekt robi wrażenie! [MATERIAŁ WIDEO] - Lębork Nasze Miasto

Wróć na reda.naszemiasto.pl Nasze Miasto