Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowski Alarm Smogowy przekształcił się w stowarzyszenie ekologiczne [ZDJĘCIA, WYWIAD]

ts
Archiwum stowarzyszenia
Do tej pory Wejherowski Alarm Smogowy ostrzegał i edukował w sprawach związanych z ochroną powietrza jako ruch społeczny. Teraz będzie to robił jako stowarzyszenie ekologiczne.

Rozmawiamy z Wojciechem Stępkowskim oraz Tomaszem Nowakiem ze stowarzyszenia Wejherowski Alarm Smogowy.

Najpierw działaliście jako ruch społeczny. Od niedawna staliście się stowarzyszeniem. Dlaczego?
Stowarzyszenie powstało w celu zintensyfikowania działań i lepszej koordynacji naszej organizacji , które pozwolą na uzyskanie znacznie więcej dla wspólnego dobra.Zakładając WAS skupialiśmy się tylko na walce ze smogiem , natomiast zakładając stowarzyszenie chcieliśmy rozszerzyć naszą smogową działalność o sprawy ekologiczne typu np. zalegające śmieci w lasach a także budowa ścieżek rowerowych , które pozwolą na bezpieczną komunikację rowerową w powiecie wejherowskim a także umożliwią aktywne, zdrowe i bezpieczne uprawianie sportu całym rodzinom. Będziemy stroną w rozmowach z przedstawicielami wszystkich urzędów powiatu wejherowskiego , które są odpowiedzialne za powyższe aspekty.

Kto tworzy zarząd waszego stowarzyszenia?
Na zebraniu założycielskim na które przybyło około 20 osób wybrano władze naszej organizacji .
Siedmioosobowy Zarząd tworzą głównie osoby zakładające ruch społeczny Wejherowski Alarm Smogowy, który działał do tej pory jako Ruch Społeczny. Ruch Społeczny Wejherowski Alarm Smogowy powstał w połowie stycznia 2018 roku po to, by nagłośnić problem zanieczyszczonego powietrza w naszych miejscowościach, ale także by wywierać wpływ na władze lokalne oraz z nimi współpracować dla dobra nas wszystkich. Zależy nam na skutecznych działaniach, które będą wsparciem dla mieszkańców w walce o lepsze powietrze.

Na czym jako stowarzyszenie będziecie się skupiać?
Głównie będą to działania edukacyjne, prewencyjne oraz cykliczne spotkania z szefami urzędów w celu realizacji naszych celów i postulatów.
Będziemy uświadamiać osobom odpowiedzialnym za jakość powietrza , jak bardzo ważny dla nas mieszkańców jest problem niskiej emisji a także będziemy podsuwać gotowe rozwiązania prawne, które z powodzeniem funkcjonują już w innych polskich gminach.
Potrzebujemy rzetelnej informacji o stanie powietrza w czasie rzeczywistym, dlatego najważniejszym postulatem będzie wymiana manualnej stacji WIOŚ zamontowanej na balkonie w miejskim Ratuszu w Wejherowie , na stację automatyczną z której wyniki będą dostępne błyskawicznie dla mieszkańców , tak jak jest to w przypadku innych miast w Polsce.
Będziemy wnioskować by ta stacja mogła mierzyć tło uwzględniając także bardzo mocno zanieczyszczone gminy ościenne .
Chcemy by nasze gminy i miasta Małego Trójmiasta Kaszubskiego w przypadku przekroczenia stężeń alarmowych dla pyłów PM 2,5 i PM 10 każdorazowo informowały wszystkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi mieszkańców o występującym ryzyku, a także o sposobach uchronienia się przed negatywnymi dla zdrowia skutkami wystąpienia nadmiernego zapylenia.
W takich przypadkach konieczne są działania prewencyjne, np. obowiązek wprowadzenia przez Dyrektorów szkół i placówek oświatowych procedury postępowania przy przekroczeniu poziomu stężeń pyłu PM 10, tj. ograniczyć lub unikać aktywnego wysiłku fizycznego i sportowego na otwartej przestrzeni i wewnątrz pomieszczeń.
Oczekujemy realnych działań władz naszych miast i gmin w zakresie kontroli składów i palenisk , które pozwolą wyeliminować takie patologie jak spalanie odpadów oraz spalanie opałem niedozwolonym.
Liczymy na szybką inwentaryzację zainstalowanych przestarzałych kotłów, tzw. kopciuchów, które juz dawno nie spełniają polskich i europejskich norm.
Chcielibyśmy dotrzeć do mieszkańców naszego powiatu z informacją o możliwych dotacjach, ulgach podatkowych, a także o alternatywnych źródłach energii cieplnej i elektrycznej .
Palenie węglem lub ekogroszkiem nie jest już najtańszym źródłem ciepła , dzisiaj wykorzystując różnego rodzaju dotacje można taniej ogrzewać domy np. za pomocą pompy ciepła ,a w połączeniu z fotowoltaiką jest to zdecydowanie najtańszy i ekologiczny sposób ogrzewania domów.
Chcemy także prosić mieszkańców by pamiętali o tym ,że żyjemy na Ziemi pożyczonej od przyszłych pokoleń i powinniśmy tak żyć , by oddać ja w lepszym stanie niż ją zastaliśmy. Często o tym zapominamy, nie dostrzegając potrzeb i praw drugiego człowieka , który żyje obok nas . Tworzymy wspólnotę, oddychamy tym samym powietrzem i często nie wierzymy ,że nasze z pozoru niewielkie działania mogą zmieniać wielką rzeczywistość. To my tworzymy nasz wspólny powiat i jesteśmy za niego solidarnie odpowiedzialni.
Dostępne dotacje pomogą ubogim mieszkańcom na wymianę źródeł ciepła, ale często osoby których stać na to by nie truć innych, robią to kosztem naszego zdrowia.
Nie stać naszego społeczeństwa na dalsze zatruwanie powietrza poprzez niekontrolowane spalanie węgla, mułów i flotów węglowych a także innych śmieci w przydomowych kopciuchach, ponieważ i tak na koniec za to zapłacimy w postaci leczenia chorób wywołanych smogiem.
Jest pilna potrzeba stworzenia Ekologicznej Straży Międzygminnej , do której np. za pomocą aplikacji zatroskani mieszkańcy robiąc zdjęcie, będą mogli zgłaszać liczne wykroczenia mieszkańców i firm związane bezpośrednio z szeroko rozumianą ochroną środowiska.
I na koniec, chcemy by temat smogu na Pomorzu nie był zamiatany pod dywan. Nie ukrywamy, potrzebne są pieniądze, ale wg. obliczeń szacunkowych Polskiego Alarmu Smogowego z którym ściśle współpracujemy nad rozwiązaniami ograniczającymi niska emisję w kraju, wystarczy by każda gmina w Polsce przeznaczyłaby 2% swojego rocznego budżetu na walkę ze smogiem ( szczególnie na wymianę źródeł ciepła), a problem smogu w ciągu kilku lat w Polsce zniknąłby na zawsze. Wystarczy uwierzyć ,że jest to polski najważniejszy problem społeczny do rozwiązania i zmienić priorytety ustalając budżet.

Ilu członków liczy stowarzyszenie?
Na spotkaniu założycielskim było około 20 osób , jednakże mamy bardzo dużą grupę fanów , które w najbliższym czasie dołączą do naszego stowarzyszenia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto