Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przywileje dla młodych matek. Na jakie zmiany mogą liczyć pacjentki na porodówce w wejherowskim szpitalu? [ZDJĘCIA]

ab
1 stycznia w całej w Polsce wszedł w życie nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej. Noworoczne zmiany na porodówkach obejmą także wejherowski szpital. Na co zatem będą mogły liczyć przyszłe mamy z naszego regionu?

Zmiany w organizacji opieki okołoporodowej wprowadziły w życie nowy standard organizacyjny, który w sposób kompleksowy obejmuje program opieki sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem.

Jedną z korzyści dla przyszłych pacjentek, a zarazem zadań dla personelu medycznego będzie wzmocnienie znaczenia nieprzerwalnego kontaktu noworodka z matką bezpośrednio po porodzie w celu jak najszybszego zainicjowania pierwszego karmienia. Jest to tak zwany kontakt „skóra do skóry”, który Szpital Specjalistyczny w Wejherowie umożliwia taki kontakt dziecka z matką, trwający dwie godziny po porodzie. Oznakowanie, odpępnienie noworodka i ocena wg skali Apgar odbywa się na brzuchu matki, jeżeli nie występują przeciwwskazania zdrowotne.

Podczas kontaktu “skóra do skóry” pacjentka zachęcana jest do rozpoznania momentu, w którym dziecko jest gotowe do ssania piersi, a personel szpitalny w razie potrzeby oferuje nawet pomoc w tym zakresie. Po zakończeniu pierwszego karmienia położna dokonuje pomiarów antropometrycznych: waży i mierzy. W ciągu pierwszych dwunastu godzin życia noworodka lekarz oddziału neonatologii w obecności matki lub ojca przeprowadza badanie kliniczne dziecka.

W oddziale położnictwa w Wejherowie noworodek przebywa w systemie “matka - dziecko” a opiekę nad nimi sprawuje jedna położna. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i procedury wykonywane są za zgodą matki i w jej obecności.

Podczas pobytu w oddziale u noworodka wykonuje się następujące procedury: profilaktykę zakażenia przedniego odcinka oka, profilaktykę krwawienia wywołanego niedoborem witaminy K, szczepienia według aktualnego Programu Szczepień Ochronnych, test pulsoksymetryczny w celu wczesnego wykrycia wad serca, przesiewowe badanie słuchu oraz pobranie badania przesiewowego na bibułę (badanie suchej kropli krwi) w celu wykrycia chorób genetycznych lub metabolicznych.

- Udzielamy wsparcia mamie w karmieniu piersią: pomagamy w przystawieniu do piersi, w dobraniu odpowiedniej pozycji, oceniamy funkcję ssania, wskaźniki skutecznego karmienia, zapewniamy każdej potrzebującej mamie sprzęt do skutecznego pozyskiwania mleka kobiecego - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik wejherowskiego szpitala.

W sytuacji kiedy kobieta nie ma pokarmu albo występują przeciwskazania ze strony matki do karmienia naturalnego alternatywą dla noworodków przedwcześnie urodzonych oraz chorych jest pozyskanie mleka z Banku Mleka Kobiecego. W wejherowskim oddziale nie stosuje się smoczków uspokajaczy, a sztuczne mleko początkowe podaje się wyłącznie na zlecenie lekarza lub zgodnie z decyzją matki, po wcześniejszym udzieleniu jej informacji o takim sposobie żywienia.

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w przypadku noworodka urodzonego przedwcześnie stosuje się standard pędzlowania jamy ustnej siarą. W zakresie opieki okołoporodowej nad położnicą, pacjentkom zapewnia się wydzielony zespół anestezjologiczny, wyposażenie sal porodowych, położne są przygotowane i stosują alternatywne metody łagodzenia bólu porodowego.

Przy wejherowskim oddziale działa także Szkoła Rodzenia 3 Planety. Zajęcia sa w niej prowadzone przez specjalistów zatrudnionych w szpitalu. Odbywają się tam zajęcia o tematyce ściśle związanej z przygotowaniem i postępowaniem podczas porodu.

Jak zapewnia ordynator położnictwa i ginekologii dr med. Krzysztof Maciejewski, nowe standardy wprowadzone ustawą przez ministra, porządkują pewne zagadnienia opieki okołoporodowej, ale nie są czymś nowym, przynajmniej jeśli chodzi o szpital w Wejherowie.

- Te przepisy istniały zawsze. Nowa ustawa będzie je po prostu jeszcze bardziej porządkować i regulować. Być może nie zawsze, z wielu różnych powodów, były one doskonale realizowane, ale wynikało to przede wszystkim z pewnych niedostateczności organizacyjnych, braku lekarzy, itd. - mówi dr med. Krzysztof Maciejewski.

Jak podkreśla ordynator dr med. Maciejewski, rzeczą na którą zwraca się szczególną uwagę w opiece bezpośrednio okołoporodowej jest maksymalne zmniejszenie tak zwanej medykalizacji porodu. Polega to na stosowaniu różnych działań, zabiegów, leków, które mają za zadanie pomóc kobiecie poprzez skrócenie czasu porodu.

- To nie jest tak, że w naszym oddziale ta medykalizacja i intensyfikacja tych porodów osiągnęła jakieś szczyty. Absolutnie tak nie jest - zapewnia ordynator - W wejherowskim szpitalu w swoim postępowaniu staramy się podchodzić do tego realistycznie. Nasze działania wynikają z konieczności położniczych i są one dla dobra pacjentek. Najlepszym przykładem tego jest spadek ilości cięć cesarskich. Liczba takich porodów ściśle zabiegowych w naszym szpitalu w poprzednim roku wynosiła zaledwie 22 %. Jest to wynik jeden z najlepszych w całym województwie pomorskim. Tym bardziej patrząc na to, że średnia tych cięć zabiegów oscyluje w co najmniej w granicach 30-40% - dodaje.

Jak wiadomo, każda kobieta oczekuje prowadzenia porodu w taki sposób, aby odczuwalność dolegliwości bólowych była znikoma, albo nawet żadna. - Jeżeli chodzi o znieczulenia okołoporodowe to w tej kwestii nic nie mamy sobie do zarzucenia - zapewnia ordynator Maciejewski. - W wejherowskim szpitalu od co najmniej roku, ten problem został rozwiązany. Obecnie w gronie lekarzy dyżurujących przybył kolejny anestezjolog. Dzięki temu potrzeby naszych pacjentek w tej sprawie zaspokajane są w stu procentach. Zatem każda kobieta, która będzie chciała otrzymać takie znieczulenie, otrzyma je bez problemu.

Warto dodać, że wejherowski oddział położnictwa cieszy się dobrą opinią wśród większości pacjentów - Miałam bardzo ciężki poród, który po 13 godzinach skończył się i tak cesarskim cięciem. Jednak mimo bólu i strachu, który mi towarzyszył, każda z pań położnych była bardzo pomocna i dokładała wszelkich starań, abym czuła się bardzo komfortowo po porodzie - mówiła pani Monika, pacjentka wejherowskiego szpitala.

A jaka jest Wasza opinia na temat oddziału położnictwa w wejherowskim szpitalu? Podzielcie się nią w komentarzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto