Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Solidarności w Wejherowie niebawem skończy rok [ZDJĘCIA]

ts
Z niezliczoną ilością zdjęć, książek, dokumentów, czy czasopism oraz innych pamiątek z okresu przemian ustrojowych w Polsce można zapoznać się w wejherowskim Muzeum Solidarności. Niebawem instytucja, która działa w ramach stowarzyszenia Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń, skończy rok.

Dialog i współpraca, aby razem zbudować przestrzeń przyjazną nam wszystkim - to główna idea, która przyświeca stowarzyszeniu „Wejherowska Wspólnota Pokoleń - Muzeum Solidarności”. W marcu ubiegłego roku muzeum, które się mieści się przy ul. Mickiewicza 4 w Wejherowie, po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi dla mieszkańców.

- To jest miejsce dla ludzi. Każdy może tutaj przyjść, napić się kawy, porozmawiać i obejrzeć pamiątki - zapraszają pomysłodawcy przedsięwzięcia, czyli grupa ludzi, która ma za sobą solidarnościową przeszłość.

- Solidarność, to był wielki festiwal wolności - wspomina Zygmunt Pałasz, prezes stowarzyszenia „Wejherowska Wspólnota Pokoleń”. - Chcemy przede wszystkim dotrzeć do młodzieży, aby przekazać im tą historią. Pierwszą barierą są nauczyciele historii. Jeśli ich nie przekonamy, to oni nie przekonają uczniów - podkreśla.

W Muzeum Solidarności znajduje się wiele pamiątek z okresu przemian ustrojowych w Polsce. Są tutaj m.in. zdjęcia, książki, dokumenty, czy czasopisma.

- Niektórych gazet nie mają nawet w Europejskim Centrum Solidarności - dodaje Pałasz. - Ile mamy eksponatów? Tego nie da się policzyć. Praktycznie codziennie ludzie przynoszą nam nowe pamiątki, które skrywali nawet 20 lat pod łóżkiem. Mamy dużo partyjnych rzeczy - mówi prezes.

Ale w siedzibie stowarzyszenia nie tylko można podziwiać eksponaty. W siedzibie stowarzyszenia prowadzona jest też działalność twórcza, związana z kulturą.

- Na marzec przygotowujemy wystawę komandorów i marynarzy - mówi Zygmunt Pałasz.

Wcześniej można było podziwiać wystawy m.in. poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce, czy strajkowi w Stoczni Gdyńskiej.

- W naszym muzeum organizujemy, nie tylko dla uczniów, pokazy filmowe i prelekcje. Zapraszamy prelegentów z IPN-u, którzy opowiadają o różnych wydarzeniach z tamtego okresu - opowiada prezes, który dodaje, że, aby przyciągnąć młodzież, to trzeba przede wszystkim dla nich organizować spotkania. - Trzeba pobudzić młodzież. Niech się zainteresują historią swoich dziadków i rodziców.

Muzeum jest dostępne dla wszystkich w godz. 10-14. Zwiedzanie jest darmowe.

Zabytkowy pojazd na usługach Instytutu Lotnictwa. "To jeżdżące laboratorium"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto