Gniewino- miejsce pełne atrakcji i niezapomnianych przeżyć!

Artykuł sponsorowany
Zapewne wielu młodych sportowców słyszało o Gniewinie – w końcu to tutaj swoją bazę pobytową podczas ostatnich mistrzostw Europy w piłce nożnej miała reprezentacja Hiszpanii. Jednak nie tylko fani sportu znajdą tu coś dla siebie – atrakcji dla całej rodziny jest tu cała masa.

Jeśli poszukujesz ciekawych miejsc do odwiedzenia z dzieckiem podczas Twoich wakacji nad morzem, koniecznie sprawdź turystyczną ofertę miejscowości i gminy Gniewino. Położona na północy województwa pomorskiego w powiecie wejherowskim (niewiele ponad 30 km od Władysławowa), a jej obszar stanowi część niezwykle malowniczego Pobrzeża Kaszubskiego.

Najbardziej charakterystycznym punktem Gniewina, a zarazem największą atrakcją turystyczną jest kompleks rekreacyjno-turystyczny „Kaszubskie Oko”, z niesamowitą 44 metrową wieżą widokową, z której platformy rozciąga się widok na panoramę tej części Kaszub, z niezwykłym krajobrazem i elektrowniami wiatrowymi. Z wieży widokowej zobaczycie również górny zbiornik największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec, a nawet Morze Bałtyckie.

Na terenie przyległego do wieży kompleksu znajduje się jeszcze mnóstwo innych rozrywek: ogromne modele dinozaurów i nigdzie indziej nie spotykanych kaszubskich olbrzymów – Stolemów, z którymi związana jest kaszubska legenda. Zanim Kaszubami całkowicie zawładnął człowiek, panami tej krainy były stolemy. Kształtem przypominały ludzi, ale wzrostem przewyższały ich kilkakrotnie. Posiadały też ogromną siłę. Drzewa wyrywały niczym źdźbła trawy. Obecnie w Gniewinie i okolicach zlokalizowanych jest pięć figur stolemów. Stolemowa Rodzina zamieszkała na terenie Kompleksu „Kaszubskie Oko", a Stolem Kaszub wraz ze Stolemem Piłkarzem upatrzyli sobie miejsca przy drodze wjazdowej do Gniewina. Gniewińskie stolemy w krótkim czasie stały się wizytówką gminy i zyskały rzesze sympatyków. Tym bardziej cieszy nas fakt, że już latem 2014 stolemowe grono powiększy się o kolejnych sześć olbrzymów ;-)

Najbliższa okolica także ma wiele do zaoferowania – w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim znajduje się przystań, z której odpływają  szybkie łodzie motorowe, rowery wodne i kajaki. Jest tu także Skansen Zagroda Gburska i Rybacka, w którym prezentowana jest historia Kaszub z okolic Jeziora Żarnowieckiego i gdzie można na chwilę przenieść się w czasy naszych dziadków i pradziadków. Swoje zaproszenie do odwiedzających kierują również liczne stadniny koni, restauracje, dwory, hotele i pensjonaty, które dopełniają ofertę turystyczną gminy Gniewino.

Będąc w gminie Gniewino, nie można pominąć jej głównej miejscowości, która podczas UEFA EURO 2012TM była Centrum Pobytowym goszczącym Mistrzów Świata i Europy. Centrum Sportowe Gniewino, w którym znajduje się Stadion „Arena Mistrzów” z infrastrukturą dodatkową, Hala Widowiskowo –Sportowa, Pływalnia Kryta, Bowling, Sala Widowiskowo –Kinowa (w której hiszpańscy sportowcy prowadzili konferencje prasowe) oraz oczywiście Hotel Mistral Sport**** są dostępne dla zwiedzających. Szczególnie warty polecenia jest widok rozciągający się na całe Centrum Sportowe z balkonu restauracji Hotelu Mistral Sport****.

Gniewino to również niezapomniane imprezy. Do najciekawszych z nich należy Wodno-Piesza Pielgrzymka z Nadola do Żarnowca, która w tym roku odbędzie się 26 lipca. Pielgrzymka rozpoczyna się przejściem z Kaplicy p.w. Św. Augustyna w Nadolu na przystań, następnie korowód pielgrzymkowy przeprawia się przez Jezioro Żarnowieckie, a otwiera go statek Nadolanin, za nim płyną liczne łodzie, łódki i łódeczki, a nawet kajaki i rowery wodne – wszystkie barwnie przystrojone kwiatami i wstążkami. Obchodom pielgrzymkowym towarzyszą inne ciekawe wydarzenia na przystani w Nadolu: regaty dla dzieci, konkurs na najpiękniej przystrojoną łódź, atrakcje dla dzieci, stanowiska rekreacyjne i kulinarne.

Niezapomniane przeżycia oferuje również Festyn Folklorystyczny KRANCBAL oraz Dzień Chleba i Miodu w Nadolu. Krancbal to kaszubska nazwa zabawy urządzanej z okazji dożynek. Stąd wywodzi się nazwa jednego z najbardziej znanych festynów folklorystycznych na Kaszubach, organizowanego od 12 lat w Skansenie w Nadolu, (w tym roku 27 lipca). Podczas festynu skansen w magiczny sposób ożywa i wypełniony jest muzyką i anegdotami w języku kaszubskim. Najciekawszym elementem imprezy jest obecność licznych rzemieślników, którzy prezentują dawno zapomniane zawody, oraz od których można zakupić ręcznie wykonane pamiątki. Nie brakuje pachnącego, świeżo wypiekanego chleba, miodu, ciasta czy wędlin. Uczestnicy Krancbalu mogą zobaczyć np. jak wyrabiano dawniej masło, czy lepiono naczynia z gliny.

Dodatkowym elementem wyróżniającym Krancbal jest lokalizacja nad Jeziorem Żarnowieckim, dzięki której uczestnicy imprezy mają możliwość skorzystania z atrakcji Przystani w Nadolu, gdzie znajduje się wypożyczalnia łodzi wędkarskich, rowerów wodnych i kajaków oraz można zakupić bilet na rejs motorówkami po jeziorze. Podczas Dnia Chleba i Miodu, który będzie miał miejsce 24 sierpnia w Skansenie w Nadolu, można rozsmakować się aromatem świeżo upieczonego chleba oraz różnego rodzaju miodów. Ale nie są to jedyne wyroby, które można zakupić podczas imprezy. Do swoich stoisk po tradycyjne wypieki kuchni regionalnej oraz chleb ze smalcem zapraszają również Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie też niepowtarzalnych wyrobów rękodzielniczych. Jednak centralny punkt w programie zajmuje konkurs wieńców dożynkowych, wykonanych przez mieszkańców gminy Gniewino.

Ciekawą formułę mają również Dni Gminy Gniewino, które corocznie organizowane są na początku wakacji na terenie Placu Festiwalowego w Czymanowie (w tym roku 12 – 13 lipca). Głównym punktem programu są koncerty na żywo, z występami kabaretowymi. Co roku imprezę uświetnia koncert „gwiazdy wieczoru”, a w tym roku zagra zespół KOMBII. Natomiast następnego dnia odbywa się Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych, który na przestrzeni 8 edycji przybrał formę festiwalu międzynarodowego, podczas którego swoje umiejętności prezentują orkiestry dęte z terenu Kaszub oraz zaprzyjaźnione grupy z zagranicy.

Zapraszamy również na Piknik Militarny w Lisewie (2-3 sierpnia), King Oscar MTB Maraton (17 sierpnia), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) i wiele innych wydarzeń. Niezależnie od tego, co wybierzesz, na pewno nie będziesz się tu nudzić! Wejdź na www.gniewino.pl i sprawdź jakie jeszcze atrakcje oferuje gmina Gniewino!


Informacja Turystyczna
tel. 58 670 66 44
e-mail: [email protected]
www.gniewino.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto