18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe studia czekają na maturzystów

Danuta Strzelecka, MU
www.sxc.hu
Zimą o indeks starają się nie tylko ci, którym nie powiodło się zaraz po maturze. O indeksy walczą przede wszystkim kandydaci pracujący. Na studia zapisują się osoby, które uświadamiają sobie konieczność uzupełnienia wiedzy, zdobycia dodatkowych kwalifikacji niezbędnych w ich pracy. Dziś coraz częściej na awans zawodowy pracownika ma wpływ jego wykształcenie. Przybywa więc osób, które decydują się dokształcać. Rozpoczynają naukę zimą, gdyż okres letni, ze względu na urlopy, nie sprzyja podejmowaniu tego rodzaju decyzji.

Na nabór zimowy decydują się także osoby myślące o studiowaniu drugiego kierunku.

Co proponują uczelnie?

Politechnika Gdańska na nabór zimowy (tzw. semestr letni) przygotowała 2876 miejsc na studiach stacjonarnych i 460 miejsc na niestacjonarnych. Oferuje 31 kierunków studiów, w tym 5 w języku angielskim: automatyka i robotyka; elektronika i telekomunikacja; informatyka; budownictwo oraz inżynieria środowiska. W semestrze letnim uruchamia cztery kierunki na studiach niestacjonarnych.

Ostateczny termin składania dokumentów mija 2 lutego, z wyjątkiem architektury, na którą dokumenty będą przyjmowane do 26 stycznia. Kandydaci na architekturę poza dokumentami podstawowymi, mają obowiązek złożyć również portfolio dotychczasowych projektów i osiągnięć. Zajęcia rozpoczynają się 9 lutego 2012.
Z kolei w semestrze rozpoczynającym się zimą WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni proponuje studia II stopnia, czyli uzupełniające studia magisterskie (2-letnie), na kierunkach Administracja (nowość!) oraz Zarządzanie w systemie niestacjonarnym. Na studiach II stopnia naukę mogą podjąć wszyscy posiadacze dyplomu studiów I stopnia, niezależnie od ukończonego kierunku.

Uczelnia prowadzi także rekrutację na studia I stopnia (licencjackie) na kierunkach: Administracja, Bezpieczeństwo Wewnętrzne oraz Zarządzanie, a także na jednolite studia magisterskie na kierunku Prawo (studia 5-letnie).

Kandydatów na studia nie obowiązują egzaminy wstępne. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja trwa do 15 lutego.
- W lutym br. uruchamiamy także studia podyplomowe na kierunkach: Zarządzanie Oświatą oraz Edukacja dla Bezpieczeństwa - mówi Alicja Peplińska z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu. - Oferta ta skierowana jest m.in. do nauczycieli i pedagogów, ale nie tylko - także do tych wszystkich, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w tych obszarach wiedzy.

Jaki kierunek wybrać?

Tu najlepiej posłuchać podpowiedzi ekspertów od rynku pracy. Ich zdaniem, w perspektywie najbliższych 3-5 lat największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie występowało wśród informatyków oraz osób zajmujących się opieką i wychowaniem. Tak wynika z danych firmy Work Service. Na liście 15 branż, w których dzisiejsi maturzyści będą mieli duże szanse, aby znaleźć pracę, znalazły się: medycyna, prawo, ekonomia i energetyka. Trudno natomiast znaleźć zawody związane z popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów - psychologią i zarządzaniem.
W ubiegłym roku abiturienci musieli obowiązkowo zdawać maturę z matematyki, która dołączyła do zestawu obowiązkowych przedmiotów - języka polskiego, języka obcego i jednego wybranego przedmiotu. Co ciekawe - od dwóch lat coraz więcej osób wybiera na maturze przedmioty ścisłe, a mniejszość humanistyczne.
Poza wyborem poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych warto, żeby maturzyści już dziś przemyśleli, jaki kierunek zapewni im w przyszłości dostęp do dobrej pracy. Odpowiedni wybór kierunku studiów będzie miał znaczący wpływ na ich przyszłą karierę zawodową, dlatego powinni zwracać uwagę na to, w jakiej branży będą mieli największe szanse, aby w najbliższych latach znaleźć pracę. Jak wynika z analiz Work Service SA, najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto