Janina i Mirosław Łuniewscy z Redy medalistami Mistrzostw Europy!

BC
BC
Janina i Mirosław Łuniewscy z Redy podczas rozgrywanych w Nyiregyhaza (Węgry) 17 Mistrzostw Europy Weteranów w Lekkiej Atletyce wywalczyli 5 medali.

W upalnej pogodzie sięgającej 38 oC chodziarze rywalizowali dwukrotnie. Pierwszym dystansem jaki mieli do pokonania było 5000 m na bieżni. Tytuł wicemistrzyni Europy wywalczyła Janina Łuniewska z nowym rekordem Polski 28:40.56. Mirosław Łuniewski po niesamowicie wyczerpującym finiszu
zdobył brązowy medal uzyskując rezultat 25:03.45. Po jednodniowym odpoczynku chodziarze ścigali się na długich dystansach.

Trasa usytuowana była w parku mieszczącym się w centrum miasta. Pierwsze o medale walczyły kobiety na dystansie 10 km. Drugi srebrny medal w tych mistrzostwach (ustanawiając drugi rekord Polski) zdobyła Janina Łuniewska pokonując trasę w czasie 59:23. Mężczyźni mieli do pokonania dystans dwukrotnie dłuższy. Wielką klasą popisał się Mirosław Łuniewski, który prowadząc od startu do mety zdobył złoty medal i tytuł mistrza Europy na 20 km w czasie 1:48:36. Dodatkowo wraz z kolegami (Waldemarem Małeckim z Bierunia i Zbigniewem Kwitą z Poznania) wywalczył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Osiągnięte wyniki to zasługa długotrwałych treningów i dążenie do osiągnięcia wyznaczonych celów. Już od ponad 10 lat Janina i Mirosław Łuniewscy zdobywają corocznie medale na mistrzostwach świata i Europy. Oczywistą sprawą jest, że na osiągane sukcesów na najwyższym poziomie światowym oprócz znakomitej dyspozycji fizycznej i psychicznej niezbędne jest zabezpieczenie finansowe.
Współautorem sukcesów redzkich chodziarzy jest ich sponsor Prezes Firmy Czesbud Reda, który osobiście uczestniczy w wyjazdach chodziarzy na zawody mistrzowskie i mityngi międzynarodowe.

W sezonie startowym 2011 najważniejszymi zawodami będą Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów, które odbędą się w marcu w Gent (Belgia), Mistrzostwa Europy Weteranów na długich dystansach, które zostaną rozegrane w maju w Yutz (Francja) oraz Mistrzostwa Świata Weteranów, które odbędą się w lipcu w Sacramento (USA). Pod koniec sezonu, we wrześniu odbędą się Europejskie Igrzyska Weteranów w Lignano (Włochy).